نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > آمریکایی‌ها می‌خواهند با «داعش» نتیجه انتخابات عراق را عوض کنند
 


شماره خبر :٣٧٩٣١٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/04/10    ا   ١٠:١٩

سفیر ایران در لبنان:
آمریکایی‌ها می‌خواهند با «داعش» نتیجه انتخابات عراق را عوض کنند
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان با بیان اینکه برخی پس از انتخابات در سوریه و عراق متضرر شده‌اند، اعلام کرد که آمریکایی‌ها از طریق داعش در صدد تغییر نتیجه انتخابات پارلمانی عراق به سود رژیم صهیونیستی هستند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آمریکایی‌ها می‌خواهند با «داعش» نتیجه انتخابات عراق را عوض کنند

«محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان، در اولین مصاحبه اختصاصی با یک روزنامه لبنانی پس از آغاز ماموریت خود در لبنان، با بیان اینکه ایران از لبنان حمایت می‌کند و معتقد است که موضوع انتخاب رئیس جمهور این کشور موضوعی کاملا لبنانی و داخلی است، در بخشی دیگر، مخالفت ایران با دخالت خارجی در عراق را رد کرد.

فتحعلی در گفت‌وگو با روزنامه السفیر به موضوعات مختلفی مانند لبنان، انتخاب رئیس جمهوری آن، موضوع عراق و داعش و سوریه و دخالت آمریکا در این دو کشور پرداخت و در اشاره‌ای غیر مستقیم با بیان این سوال که چه شد بعد از انتخابات ریاست جمهوری در سوریه و انتخابات پارلمانی در عراق گروهکی مانند داعش در عراق بشدت فعال شد و تحرکات نظامی انجام داد، تأکید کرد که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند از طریق گروهک‌های تروریستی نتیجه انتخابات عراق را تغییر بدهند.

فتحعلی در پاسخ به این سوال که آیا برخی کشورها در منطقه در متشنج کردن اوضاع ذی‌نفع هستند گفت: نمی‌خواهم نامی ببرم... انتخاباتی ریاست جمهور در سوریه برگزار شد که مردم رای خود را دادند و انتخابات پارلمانی هم در عراق برگزار شد و در آنجا هم مردم آزادانه و سالم رای خود را دادند. اما چه شد که چند روز بعد از اعلام نتایج انتخابات عراق گروهکی مانند داعش در عرصه عراق فعال شد و این تحرکات نظامی وسیع را انجام داد؟

سفیر ایران تاکید کرد: اگر این تحولات را بخوبی بررسی کنیم در خواهیم یافت که برخی طرف‌ها از این تحولات (و نتایج انتخابات) متضرر شدند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منظور شما عربستان سعودی است که نتوانست در عراق نوری مالکی را تغییر دهد و در سوریه نتوانست مانع انتخاب بشار اسد شود و آیا لبنان تاوان این اختلاف عربستان با ایران را می‌دهد، گفت: تمایل ندارم از این زاویه به این موضوع نگاه کنم. ترجیح می‌دهم که بگویم که گروهکی به نام داعش وارد عرصه شده است. موضوع را از زاویه دیگری ببینیم و تاثیرات داعش را بر روند تحولات منطقه بررسی کنیم و از این طریق حقایق روشن می‌شود. به نظرم هر اختلافی که میان کشورهای (منطقه) خلیج فارس یا خاورمیانه رخ می‌دهد، به سود رژیم صهیونیستی تمام می‌شود.

فتحعلی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره هدف گرفته شدن سفارت ایران در بیروت، افزود: برخی طرف‌ها نمی‌توانند بازی دموکراسی را به شکل سالم تحمل کنند. طبیعی است که وقتی طرف‌هایی این اقدام جنایتکارانه (هدف گرفتن سفارتخانه‌ها) را انجام می‌دهند و بیگناهان را می‌کشند، پیامی معین دارد و روشن می‌شود که آنها از ورود به بازی دموکراسی عاجزند.

 

فتحعلی در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص گفت‌وگو با عربستان و موضوع عراق گفت: معتقدیم که روابط باید بر اساس احترام و حسن هم‌جواری باشد. عربستان هم در همین چارچوب قرار می‌گیرد. ارتباط ادامه دارد... ما امیدواریم که هر کشوری در خاورمیانه و خلیج فارس بتواند چنین همکاری سالمی داشته باشد تا ریشه گروهک‌های تروریستی مانند داعش قطع شود. ما با هر دخالت خارجی بخصوص دخالت آمریکا در عراق مخالفیم. آنها سعی می‌کنند [با این گروهک‌ها مانند داعش] نتیجه انتخابات اخیر عراق را تغییر بدهند و این کار به سود دشمن صهیونیستی است. ما با هر فردی هستیم که مردم آزادانه و در فضایی سالم انتخابش کنند.

عراق که از سه هفته پیش شاهد فعالیت خرابکارانه و مسلحانه گروهک‌های تروریستی مانند «داعش» است، امروز شاهد برگزاری اولین جلسه پارلمان جدید خواهد بود.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930409001249#sthash.hVUbESUl.dpuf

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار