نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > اقدام آمریکا علیه «داعش» در سوریه مرهون منافع واشنگتن در این کشور است
 


شماره خبر :٣٨٧٢٣٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/11/11    ا   ٠٣:١٦

«جعفر الموسوی»،‌ استاد علوم سیاسی عراقی
اقدام آمریکا علیه «داعش» در سوریه مرهون منافع واشنگتن در این کشور است
کارشناسان امور سیاسی عراق بر این باورند که اقدام نظامی آمریکا علیه مواضع گروه تروریستی تکفیری «داعش» در سوریه مرهون منافع واشنگتن در این کشور و منطقه است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اقدام آمریکا علیه «داعش» در سوریه مرهون منافع واشنگتن در این کشور است

کارشناسان و صاحبنظران امور سیاسی عراق بر این باورند، اقدام نظامی آمریکاعلیه مواضع گروه تروریستی تکفیری «داعش» در سوریه همانند اقدام این کشور در عراق به صورت مستقیم مرهون منافع واشنگتن در سوریه و منطقه و به صورت غیر مستیقم منافع هم‌پیمانان منطقه‌ای آن است.

الموسوی: اقدام نظامی آمریکا علیه داعش بیانگر تغییر استراتژی واشنگتن نیست

در این ارتباط «جعفر الموسوی»،‌ استاد علوم سیاسی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تصریح کرد:‌ موضع آمریکا در اقدام نظامی علیه گروه تروریستی تکفیری داعش در سوریه، بیانگر تغییر سیاست آمریکا در قبال سوریه و منطقه نیست و بی‌تردید این اقدام آمریکا به دلایل خاصی انجام خواهد شد.

الموسوی مهمترین این دلایل را در احساس خطر از وجود این گروه به ویژه پس از به قتل رساندن خبرنگار آمریکایی و همچنین تقویت گروه‌های مسلحی که آنها را میانه‌رو می‌نامد، در قبال نظام سوریه در کنار عوامل داخلی ملاحظه کرد که در درخواست افکار عمومی آمریکا از واشنگتن جهت اتخاذ موضعی شفاف و روشن در قبال داعش نمود پیدا می‌کند.

به اعتقاد این تحلیلگر امور سیاسی عوامل دیگری نیز در این تصمیم آمریکا دخالت دارند، از جمله اینکه نظام سوریه را تحت فشار قرار دهد تا دمشق را با خود همسو سازد،‌ به ویژه اینکه در این اواخر شاهد سقوط فرودگاه نظامی طبقه در رقه به دست این گروه تکفیری نیز بودیم.

الربیعی: تا وقتی منافع آمریکا تامین نشده باشد، اقدام به حمله نخواهد کرد

در همین راستا «کامل الربیعی»، کارشناس امور امنیتی عراقی نیز در گفت‌وگو با فارس گفت که آمریکا بسیاری از نظامیان و تجهیزات نظامی خود را در سال‌های گذشته و طی حضور در منطقه خاورمیانه از دست داده است و هم اکنون نمی‌خواهد، وارد جنگی مستقیم در هر نقطه از جهان شود، اما در عین حال نمی‌خواهد منافع و نقاط نفوذ خود را نیز در منطقه از دست بدهد، به همین دلیل حملات هوایی را بهترین راهکار برای قانع کردن افکار عمومی در مبارزه‌اش با تروریسم و در عین حال حفظ مواضع سابقش ملاحظه می‌کند.

این کارشناس امور امنیتی دور از انتظار می‌داند، آمریکا تا زمان حصول اطمینان از تحقق اهداف و خواسته‌هایش در سوریه، دست به اقدام نظامی علیه داعش در این کشور بزند.

الهاشمی: آمریکا تنها در پی تامین منافع خویش است

از جهتی دیگر «سعد الهاشمی»، پژوهشگر امور سیاسی عراقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تاکید کرد که اوضاع کنونی در منطقه به این امر اشاره می‌کند که آمریکا می‌خواهد، نقشی مخفی را در منطقه بازی کند که هدف آن تضعیف محور مقاومت از جمله سوریه و تقویت هم‌پیمانان منطقه‌ایش از جمله اسرائیل است.

به همین دلیل این پژوهشگر امور سیاسی تاکید می‌کند که نباید از حملاتی که آمریکا علیه داعش در سوریه انجام می‌دهد، به سادگی گذشت، بلکه این حملات باید هدف فوق الذکر آمریکا را محقق کنند.

وی افزود:‌ آمریکا وارد عراق نشدند، مگر پس از آنکه منافع آنها و هم پیمانان کُردشان در معرض تهدید قرار گرفت، در حالی‌که پیش از آن تهدید منافع عراق و منطقه برای آنها اهمیتی نداشت و این نشان می‌دهد که آمریکا تنها به فکر تحقق منافع خویش در منطقه است.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930604001609#sthash.inOZUNBG.dpuf

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار