نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > داعش ، چگونه منابع مالی خود را تامین می کند ؟
 


شماره خبر :٣٧٧٦٩٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/04/03    ا   ١١:٠٣

گزارش تحلیلی
داعش ، چگونه منابع مالی خود را تامین می کند ؟
گزارشهای منتشر شده در خصوص منابع مالی گروه تروریستی "داعش" حاکی از آن است که این گروه اکنون به ثروتی دست یافته است که از بودجه برخی کشورها نیز بیشتر است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : داعش ، چگونه منابع مالی خود را تامین می کند ؟

پیشروی سریع و انتقال و سازماندهی تروریست‌های داعش بین مرزهای سوریه و عراق و ترکیه، و دستیابی این گروه به انواع سلاح و مهمات و تجهیزات پیشرفته، بدون در اختیار داشتن منابع مالی و تسلیحاتی و حمایتهای منطقه‌ای و بین المللی امکان پذیر نیست.
به عقیده کارشناسان، گروه تروریستی داعش اکنون در مقایسه با دیگر گروه های تروریستی از حمایتهای بیشتری در این زمینه برخوردار است.
گروه تروریستی داعش طی دو هفته گذشته فعالیتهای خود را در عراق نیز گسترش داده و مناطقی از غرب این کشور را اشغال کرده است.
گزارشهای رسانه‌ای به نقل از برخی کارشناسان حاکی است که بودجه این گروه تروریستی حدود 2 میلیارد دلار آمریکا است.
منابع مالی داعش:
* استان الانبار
شورای روابط بین الملل تأکید کرده است که در سال 2013 گروه تروریستی داعش ماهانه 8 میلیون دلار از طریق غارت اموال مردم و گرفتن مالیات از تاجران و مغازه داران محلی در استان الانبار عراق، درآمد داشته است؛ و اکنون با اشغال مناطق بیشتری از این کشور، این درآمدها نیز افزایش خواهد یافت.
* مواد مخدر، آدم ربایی و پولشویی
گزارشها همچنین حاکی است که داعش به روش گروه‌های مافیایی از طریق آدم ربایی، سرقت، مواد مخدر و پولشویی درآمد کسب می کند، به صورتیکه طبق اظهارات "جاش روژین" خبرنگار نشریه آمریکایی "دیلی بیست" عناصر داعش طی هفته های اخیر پس از نفوذ به مناطقی در شمال غربی عراق، شمار قابل توجهی از شهروندان را ربوده‌اند.
* نفت
گروه تروریستی داعش با قاچاق نفت سرقت شده از سوریه و انتقال آن به خاک ترکیه و فروش آن در بازار سیاه، درآمد هنگفتی را برای خود ایجاد کرده است. البته این گروه تروریستی طی روزهای اخیر بارها به پالایشگاه نفت بیجی در استان صلاح الدین عراق حمله کرده است که این حملات با مقاومت نیروهای عراقی ناکام مانده است.
* حمایتهای مالی گسترده
خبرنگار دیلی بیست همچنین خاطرنشان کرد که عناصر داعش از سوی برخی طرفها در کشورهایی مانند عربستان و قطر به صورت گسترده حمایت مالی می شود؛ کشورهایی که به عنوان همپیمان آمریکا در منطقه شناخته می شوند. "جاش روژین" خاطرنشان کرد، با وجود اظهار بی اطلاعی مسؤولان این کشورها از کمکهای مالی ارائه شده به داعش، آنها کاملا از این کمکها مطلع هستند ولی ترجیح داده اند که دراینباره چشم خود را ببندند.
* اشغال و سرقت
حمله به شهرها و غارت اموال نیز از دیگر منابع درآمد این گروه جنایتکار است به صورتیکه تروریستهای داعش پس از ورود به شهر موصل و اشغال استان نینوا به بانکها حمله کرده و حدود 430 میلیون دلار به دست آوردند.

بر اساس برخی گزارشها داعش تا کنون درآمدی معادل دو میلیارد دلار داشته که این رقم به هیچ وجه با دیگر گروه های تروریستی مانند القاعده یا طالبان قابل مقایسه نیست؛ این گزارشها حاکی است که داعش اکنون ثروتی را به دست آورده که از بودجه برخی کشورها نیز بیشتر است.

 آمریکا 28 سعودی را در فهرست حامیان داعش قرارداد

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش و اسناد خود نام 131 نفر از 31 کشور جهان از جمله 28 سعودی را در فهرست حامیان مالی گروه مسلح موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) و شبکه القاعده قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سایت عراق القانون نوشت: گزارش و اسناد و مدارک آمریکا اسامی 131 نفر از اعضای دانشگاهها، فعالان و شیوخ 31 کشور مختلف دنیا را فاش کرد که از هسته ها و گروههای مسلح حمایت می کنند و درمیان آنان نام 28 شخصیت سعودی حامی به اصطلاح "جهادگران" به چشم می خورد.

وزارت خارجه امریکا در گزارش خود که در ابتدای ماه جاری میلادی منتشر شد، کمک های مالی ویژه برخی از کشورهای عرب خلیج فارس را منبع اصلی تامین بودجه گروههای تروریستی دانسته است.

این اسناد حاکی است حمایت از این گروههای مسلح به هفت روش انجام می شود که مهم ترین آن حمایت مالی از طریق جمع آوری صدقات، کمکهای مالی و زکات است.

اسناد و مدارک بیانگر این است که حمایت لازم از برگزاری کنفرانسها و همایشها برای گسترش روابط فرماندهان گروههای مسلح یا نمایندگان آنان برای هماهنگی و توسعه عملیات به اصطلاح جهادی و راههای  تامین بودجه و تعیین ماموریتهای آنان از جمله راه های دیگر حمایتی است.

براساس این اسناد، حمایت به روشهای مختلف انجام می شود که علاوه بر انتشار کتابها و نامه ها و دیگر مطبوعات، تخصیص بودجه کافی برای توسعه وب سایت های گروهها و گروهک های به اصطلاح جهادی را شامل می شود.

این اسناد همچنین از 12شخصیت سیاسی و شیوخ عراقی حامی گروههای مسلح اشاره می کند که بیشتر آنها به دلیل داشتن رابطه با رژیم سابق ثروتمند شده اند و علاوه بر سرمایه گذاری در زمینه صنعت و فعالیتهای تجاری گوناگون، هم اکنون با شرکت های تجاری، مالی و بانک های داخلی در بازارهای عراق فعالیت دارند.

براساس گزارشهای امنیتی پیشین، عملیات مسلحانه عراق ماهیانه به دو میلیون دلار نیاز دارد که همه آن از خارج تامین می شود.

گفتنی است مبالغی که  افراد داوطلب در کشورهای مختلف اسلامی پرداخت می کنند، هنوز یکی از منابع مهم مالی گروههای مسلح و سازمان القاعده در عراق است و روشهای کلاسیک برای تامین منابع مالی، گرفتن مالیات از فعالیتهای تجاری و صنعتی در مناطق تحت سیطره این گروههای مسلح می باشد.

سایت دولت قانون مهمترین اسامی حامیان گروههای مسلح را براساس گزارش و اسناد آمریکا منتشر کرده است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار