نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > گزارشی از تعمیق درگیری‌ها بین گروه‌های مسلح از شمال تا جنوب سوریه
 


شماره خبر :٣٦٤٠٩٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/02/14    ا   ١٥:٤٤

گزارشی از تعمیق درگیری‌ها بین گروه‌های مسلح از شمال تا جنوب سوریه
درگیری‌های مسلحانه بین گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه صرفاً یک اختلاف نظر و موضوع ساده و گذارا نیست، به خصوص پس از تعمیق این اختلافات به نظر می‌رسد که دیگر جای بازگشتی برای کنار نهادن این اختلافات وجود نداشته باشد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گزارشی از تعمیق درگیری‌ها بین گروه‌های مسلح از شمال تا جنوب سوریه

نزاع و درگیری‌های مسلحانه میان گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه صرفاً یک اختلاف نظر یا مسئله ساده و گذارا نیست، به خصوص پس از تعمیق این اختلافات به نظر می‌رسد که دیگر جای بازگشتی برای این گروه‌ها و کنار نهادن اختلافاتشان وجود نداشته باشد.

در حال حاضر دو گروه اصلی حاکم بر عرصه منازعات گروه‌های مسلح با یکدیگر هستند که باید آنها را در گروه تروریستی «داعش» و «جبهه النصره» ملاحظه کرد، اگرچه در این بین درگیری‌هایی بین گروه تروریستی «جبهه اسلامی» با دیگر گروه‌های تروریستی نیز مشاهده می‌شود که سراسر جبهه‌های درگیری در سوریه را فراگرفته است.

نکته قابل تامل در اختلافات این گروه‌ها آن است که تمام آنها دارای یک مشرب و دیدگاه فکری هستند و به همین دلیل عمده اختلافات آنها را باید در تقسیم مناطق نفوذ به ویژه در مناطق نفت خیز سوریه و همچنین استان «رقه» در شمال سوریه ملاحظه کرد، به گونه‌ای که روزی نمی‌گذرد که مناطق مختلف استان رقه شاهد درگیری‌هایی بین «داعش» و گروه تروریستی موسوم به «انقلابیون رقه» نباشد.

این درگیری‌ها تنها محدود به استان رقه و یا دیر الزور در شرق سوریه نمی‌شود، بلکه دایره این رویارویی‌ها به استان «ادلب» در شمال غربی سوریه نیز کشیده شده و اختلافات بین این گروه‌ها در این منطقه همچنان ادامه دارد و به مناطقی همچون «حارم» و «سلقین» در نزدیکی مرزهای ترکیه نیز کشیده شده که مهمترین دلیل آن قاچاق گازوئیل و دیگر مشتقات نفتی بوده است.

همچینن برخی از مناطق ریف ادلب شاهد درگیری‌های پراکنده بین شماری از گروه‌های مسلح است که این درگیری‌ها را وارد عرصه ترورها و انجام عملیات‌های انتحاری علیه یکدیگر کرده است، به گونه‌ای که همین چند روز پیش بود که جسد 3 تروریست در ریف معره النعمان و در مسیر معصران – البرسه پیدا شد که روی آنها برگه‌ای تحت عنوان یادداشت گذاشته و نوشته شده بود که آنها قربانی ترورهای داعش شده و نبرد حق و باطل داعش آغاز شده است تا پس از آن حالتی از رعب و وحشت سراسر منطقه را فرا بگیرد.

همچنین می‌توان از اختلافاتی نام برد که میان دو گروه مسلح در شهرک «زردنا» در شمال شرقی ادلب واقع شد و یکی از آنها اقدام به ربودن یکی از عناصر گروه مقابل و انداختن جسدش در چاهی در روستای «تل صندل» کرد که جست‌وجو به دنبال آن و یافتن وی در چاه منطقه مذکور موجب پیدا شدن جسد 20 تروریست دیگر نیز شد که به همان طریق ربوده و کشته شده بودند.

شهر «حارم» در ریف ادلب نیز یکی دیگر از همین شهرهاست که شاهد از سرگیری درگیری‌های مسلحانه بین گروه تروریستی موسوم به «جبهه انقلابیون سوریه» به سرکردگی تروریست معروف «جمال معروف» با یک گروه مسلح دیگر بوده است.

همچنین در روستای «راس الحصن» از توابع حارم در ادلب عناصر مسلح ناشناس با حمله به منزل «ابو محمد فاتح رحمون»، سرکرده «جبهه النصره» در این منطقه وی و برادرش «ابو راتب»، مسئول امور اداری جبهه النصره در این منطقه و همسران و فرزندانشان کردند و اتهام این ترور به «جبهه انقلابیون سوریه» زده شد.

در جنوب سوریه و به طور مشخص در شهر «درعا» اختلافاتی مخفیانه و غیر علنی میان گروه‌های مسلح مشاهده می‌شود که متهم اصلی در این اختلافات گروه تروریستی «جنبش المثنی» و سرکردگان برخی از گروه‌های مسلح دیگر منطقه مانند الکرامه در داعل و المعتز بالله در منطقه طفس است.

طی ماه گذشته از درگیری میان این گروه‌ها وقوع 8 ترور گزارش شده که عمدتاً سرکردگان این گروه‌ها را با الصاق بمب به خودروهای آنها یا ترورهای سری در برگرفته است.

به طور کلی می‌توان گفت که اختلاف بین سرکردگان گروه‌های مسلح امری حتمی و اجتناب نا پذیر است که عمده این اختلافات برسر تقسیم کمک‌های نظامی و مالی از شورای نظامی گروه‌های مسلح این منطقه به سرکردگی «احمد النعمه» بوجود می‌آید.

در این اواخر اطلاعاتی به دست آمده که نشان می‌دهد، هر روز که می‌گذرد، بر میزان اعتماد گروه‌های مسلح به یکدیگر کاسته می‌شود، به گونه‌ای که برخی از گروه‌های مسلح منطقه از ورود گروه تروریستی جبهه انقلابیون سوریه به نبردهای جاری در جبهه «لشکر 61 » ارتش سوریه در ریف درعا اعتراض داشتند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار